Jelovnik za mart mesec (2).doc

TRODNEVNI BORAVAK U SOMBORU NA MANIFESTACIJI „ĆIRILICA PIŠE SRCEM“
Autor: Administrator , 26. 5. 2015.

Zavičajno udruženje Srba „Korijeni“  iz Sombora  već nekoliko godina organizuje manifestaciju „Ćirilica piše  srcem“ u cilju očuvanja i oplemenjivanja kulture korištenja srpskog ćiriličnog pisma. Udruženje svake godine okuplja sve veći broj stručnjaka, profesora i đaka te kroz niz različitih aktivnosti podstiče na razmišljanje o upotrebi ćirilice u našoj svakodnevici.

Saradnjom Udruženja i Vijeća srpske nacionalne manjine grada Vukovara, ove godine, toj manifestaciji je prisustvovalo i četvoro učenika naše škole uz pratnju nastavnika. Trodnevni  program je bio organizovan u periodu 22.-24. maja uz obezbeđen prevoz, smeštaj i hranu.

U nastavku možete detaljnije da pročitate kako su naši đaci provodili dane dok su boravili u Somboru...

1. dan

Dana 22. maja u 11:30 časova sastali smo se ispred škole i polako zaputili prema Somboru. Kada smo stigli na zakazano mesto, domaćini su nas lepo primili i poželeli nam dobrodošlicu. Bili smo smešteni u đačkom domu gde nas je odmah dočekao ručak. Posle ručka smo otišli u Narodnu čitaonicu gde su nas dočekali predavači. S obzirom na velik broj prisutnih, podelili su nas u dve grupe. Moja grupa je učestvovala na radionici „Razreši tajnopis“ koja je bila veoma zanimljiva i kreativna. Nakon završetka ove radionice, zaputili smo se u Narodnu biblioteku gde su nas dočekali drugi predavači, a tema radionice je bila „Transkribovane reči iz stranih jezika“. Svi smo dobili neke strane reči koje smo trebali pravilno da napišemo na srpskom jeziku. Nakon što smo to uradili, napravili smo plakat.

Kada su radionice bile gotove, otišli smo na večeru. Posle večere slušali smo predavanje o najznačajnim i najstarijim crkvenim spisima i knjigama koje su pisane starim ćiriličnim pismom.

Andrijana Božić, 8.razred

2. dan

Ujutro smo se rano probudili kako bismo stigli na vreme na doručak. Posle doručka smo posetili zgradu Opštine u čijem se dvorištu nalazi karta grada Sombora iz 19.veka. Od vodiča smo saznali mnogo novih i zanimljivih stvari, a i pokazao nam je najveću sliku koja se nalazi u somborskoj većnici. Naziv slike je „Bitka kod Sente“ autora Ferenca Ajzenhuta,  veličine 7x4m, slikana uljem na platnu.

Posle toga smo imali slobodno vreme za razgledanje i obilazak grada. Ručak je bio dogovoren za 14 časova, a nakon ručka smo imali jezičku radionicu „Narodne poslovice i izreke – škola karaktera“ koja je bila jako zanimljiva. Ceo stol bio je prekriven ceduljicama na kojima su se nalazile narodne poslovice, a naš zadatak je bio da odgonetnemo da li poslovica govori o pozitivnoj ili negativnoj osobini. Zadatak i ne bi bio toliko težak da nije bilo dosta nepoznatih reči.

Sledeća radionica održavala se u Srednjoj tehničkoj školi gde smo se koristili računarima i izrađivali kratke prezentacije na osnovu nekog književnog teksta. To nam se jako svidelo.

Potom smo se vratili u dom na večeru, a posle večere smo se malo družili i otišli na spavanje.

Sandra Lazić, 8.razred

3. dan

Svanula je nedelja. Ustali smo se rano kako bismo spremili svoje stvari za put. Za ovaj dan je planiran obilazak obližnjeg sela Čonoplje gde smo se zaputili odmah posle doručka. U Čonoplji  su nas dočekali naši domaćini koji su nas odveli u Etno kuću uređenu u stilu života ljudi s Banije i Korduna. Na ulazu su nas poslužili hlebom i soli.

Nakon obilaska, vratili smo se u đački dom na svečani ručak koji je ujedno bio i završetak našeg druženja. Posle ručka, organizatori su svima podelili blagodarnice (zahvalnice) za učestvovanje na manifestaciji i zhvalili se što smo svojim prisustvom uveličali njihov program. Mi smo se zahvalili na gostoprimstvu i poučnom programu te se polako zaputili kući.

Marko Krnjajić, 8.razred