MOJE SELO- PROŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOST
Autor: Administrator , 12. 5. 2016.

U 1. razredu proveden projekat u trajanju od jedne nastavne nedelje. Projekat je ostvaren povezujući sadržaje svih nastavnih predmeta. U pripremnom periodu u odelenju je provedeno istraživanje o tome  šta učenici znaju o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti svoga sela te što bi još želeli saznati.

Učenici su dobili zadatke da prikupe fotografije i predmete iz prošlosti koji svedoče o prošlosti našega sela. Napravili smo tematski pano: Prošlost, sadašnjost, budućnost. Razvrstali smo fotografije koje su prikazivali naše mesto i ljude. Sledeći zadatak je bio zamisliti izgled našeg sela i života u njemu u dalekoj budućnosti. Svoje ideje učenici su prikazivali  crtežom, crtali su kuće i selo u budućnosti. Jedan od zadataka je bio i prikupljanje i zapisivanje starih reči i izraza karakterističnih za naše selo. Od prikupljenog materijala izradili smo malu kuvaricu sa receptima naših baka. Na kraju je izrađena maketa sela. Učenici su sa velikim interesovanjem učestvovali u izradi i predstavljanju projekta.

Učenici su svoja zapažanja zapisivali i na jednom od časova prirode i društva iznosili svoje zabeleške drugarima iz razreda.

Jedan od učenika zapisao je:

Kuće su bile od zemlje, prizemnice i imale su dugačak trem. U kućama nije bilo vode ni kupatila. U selu tada nije bilo apoteke ni ulične rasvete. Asfaltirana je bila samo glavna cesta. Deca su se igrala sa krpenim loptama, lutkama od kukuruzovine, klikerima i blatom. Ljudi su oblačili odeću štrikanu od vune jer su zime bile hladnije nego danas. Jela su spremana od povrća iz bašta, kuvana su polako i dugo. Neka od starih jela koja su se tada pripremala su: proja, pite, gužvare, paprikaši…

STARE REČI I IZRAZI:

Sokak – ulica                                       vajat - špajz