« Svibanj 2024 »

ODRŽANA EDUKACIJA U OKVIRU PROJEKTA "NAŠ (SVE)MIR"
Autor: Administrator , 27. 2. 2024.

Dana 16. februara 2024. godine održana je prva edukacija preventivnog projekta pod nazivom „ Naš (sve)mir“ koji je finansiran sredstvima Ministarstva nauke i obrazovanja. Cilj ovog projekta jeste edukovanje učenika, učitelja razredne i predmetne nastave i stručnih saradnika o (o)čuvanju mentalnog zdravlja učenika, prepoznavanju rizičnih situacija i ponašanja koji mogu dovesti do razvoja psihičkih poremećaja.

Edukaciju „ Uz zdrav duh i zdravo telo“ održali su psiholog Dejana Varnica i doktorka školske medicine Vesna Matejić. Psiholog Dejana Varnica u prvom delu edukacije predstavlja kako struka objašnjava pojam mentalno (psihičko) zdravlje, šta je to dobro psihičko zdravlje, koje su to psihičke teškoće, a koji psihički poremećaji, i šta možemo da učinimo. Takođe, ukazala je da na mentalno zdravlje utiču biološki, psihološki i socijalni čimbenici. Svi nastavnici i stručni saradnici su učestvovali u vežbama koje je pokazala Dejana Varnica, a koje nastavnici mogu da provedu sa svojim učenicima. U edukaciji je istaknuto  da je škola zaštitni čimbenik mentalnog zdravlja kod dece.

U drugom delu edukacije doktorka Vesna Matejić objašnjava koji su  to mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja, a iznela je brojčano stanje  mentalnih poremećaja kod dece u Republici Hrvatskoj i u Vukovarsko- sremskoj županiji za 2023.godinu.

Na kraju edukacije raspravljalo se o veoma važnom pitanju: „Što ako uočimo da nešto nije  u redu?“ Nastavnik ima značajnu ulogu  u prepoznavanju mogućeg problema kod učenika, nastavnik je „prva crta odbrane“ koji će potom da obavesti stručnu službu škole te roditelja.

Ova edukacija bila je veoma poučna za sve prisutne te se veselimo idućoj koja uskoro seldi.