PUTOVANJE U ZAGREB

Autor: Administrator , 20. 12. 2016.

Dana 16.12.2016. u jutarnjim časovima uputili smo se prema Zagrebu na poziv Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Kantakuzina Katarina Branković“. U okviru svog projekta (Ne)vidljivost manjinskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, Srpska pravoslavna opšta gimnazija pozvala je učenike završnih razreda škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i  ćiriličkom pismu. Put je bio dug, ali nama je vreme brzo prošlo jer smo se celi put zabavljali. Kada smo došli, dočekao nas je direktor gimnazije protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, nekoliko profesora i učenika škole. Prvo smo razgledavali školu, a kasnije se uputili do domova u kojim smo boravili. Nakon malog odmora krenuli smo u obilazak grada u pratnji stručnog vodiča. Šetali smo ulicama i trgovima,a posetili smo i  muzej. Nakon toga smo otišli na večeru u dom i nastavili druženje. Ujutro smo se uputili prema školi gde smo učestvovali u nizu radionica i projektnih aktivnosti koje su domaćini pripremili. Pre ručka su nas pozdravili Njegovo Visokopreosveštenstvo mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin dr Porfirije, gospodin Davor Trkulja, ministar savetnik pri Veleposlanstvu Srbije u Zagrebu, i dr Borislav Đekić, viši savetnik za nacionalne manjine pri Agenciji za vaspitanje i obrazovanje. Kratko slobodno vreme iskoristili smo tako što smo u pratnji naših nastavnika otišli u tržni centar. Poslednji dan boravka u Zagrebu posetili smo crkvu Preobraženja Gospodnjeg . Nakon svečane liturgije pozdravili smo se sa našim domaćinima i krenuli na put. Kući smo stigli u kasnim popodnevnim časovima. Iako je kratko trajalo, bilo nam je lepo i zahvaljujemo se na ovakvoj prilici.

« Studeni 2017 »