BRANKOVI DANI U VUKOVARU
Autor: Administrator , 18. 10. 2016.

U Vukovaru se već jednu deceniju održava kulturno-duhovna manifestacija Brankovi dani u Vukovaru koju je pokrenuo pokojni otac Jovan Radivojević. Manifestacija je posvećena srpskom pesniku epohe romantizma Branku Radičeviću koji je za života često dolazio na Dobru vodu.

Ovogodišnji program je trajao od 2. do 16. oktobra na kojem je predstavljena duhovnost, kultura i tradicija Srba sa ovog područja. Ova velika svečanost okupila je brojne posetioce različitih starosnih uzrasta. Dani su svečano završeni 16.oktobra u Ružičkinoj kući u Vukovaru gde su nastupili crkveni hor Sveti Rafailo iz Zrenjanina, Vukovarsko srpsko pevačko društvo Javor iz Vukovara, recitatori vukovarske Gimnazije i učenici osnovnih i srednjih škola koji su nagrađeni nagradom „Ružica Radičević“ za svoje literarne radove. Jedan od nagrađenih literarnih radova jeste i pesma našeg učenika Marka Kuzmanovića iz 7.razreda naziva „O, Adico moja...“ koju možete da pročitate u nastavku.

O, ADICO MOJA...

Imaš šume, imaš polja.

Sva ta lepota je samo tvoja.

Stara staza godine broji

i mnogima sudbine kroji.

Imaš most po kojem svako hodi,

da lagano mogu prići Dobroj vodi.

Od tvoje vode, nema bolje,

i sve što je moje, sada je i tvoje.

Krst na vrhu crkve tvoje,

od plemenitog metala je kovan,

'ajde da se svi setimo,

ko je bio naš otac Jovan.

Imaš puno šuma,

imaš Vuku reku